Almanya İş Kurumu: “Yıllık Göçmen İşgücü İhtiyacımız 400 bin kişi”

Almanya Federal İstihdam Dairesi Başkanı Detlef Scheele, Almanya’nın iş gücünün her yıl gittikçe düşüyor, yıllık 400.000 göçmen işgücüne ihtiyacımız var diyerek Alman federal hükümetine çağrıda bulundu.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung‘a konuşan Scheele, demografik nedenlerle bazı mesleklerde bu yıl potansiyel iş gücünün 150 bin azaldığını belirterek “Almanya’nın iş gücü tükeniyor” dedi.

Önümüzdeki yıl daha da fazla iş gücü kaybı olacağını söyleyen Scheele, Almanya’nın bu sorunun ancak vasıfsız kişilerin kalifiye iş gücü haline gelmeleri ve yarı zamanlı çalışan kadınların daha uzun çalışması sağlanarak

, ayrıca özellikle de ülkeye göçmen alınarak çözülebileceğini söyledi.

Alman hükümetinin bu sorunu çözmek zorunda olduğunu ifade eden eden Scheele, “Şu anda yılda 400 bin göçmene ihtiyacımız var. Bu, geçmiş yıllara kıyasla çok daha yüksek bir rakam” dedi.

>>> Haberin devamını DW Türkçe’den okuyun:  “Almanya’nın yılda 400 bin göçmene ihtiyacı var”

Bilindiği üzere 1 mart 2020’de yürürlüğe giren nitelikli iş göçü yasası pandemi nedeniyle çok fazla duyulmadı ve varolan işgücü 2021’de 150.000 kişi azaldı. Yeni yasaya göre adayların başvurusu için istenen azami şartlar kanunla belirlenmiştir. Buna göre,

  1. Bir mesleği olan (üniversite mezunu veya meslek belgeli),
  2. Bu mesleğe ait bir diploması olan (üniversite, meslek lise diplomaları, ustalık – kalfalık belgelerinin de okula gitme şartıyla alınmış olması),
  3. İş tecrübesi olan,
  4. Orta seviye (B1-B2) Almanca yeterliliğe sahip olan (işvereni – iş sözleşmesi hazır olan adaylar A2 almanca ile de iş başı yapabilir, Almanya’da dil kursuna devam edebilir)

Adaylar başvuru dosyalarını hazırlarken diploma ve sertifikaları için mesleki denkliklerini almış (veya başlatmış) olmaları gerekmektedir.

Tüm adaylarımızın mesleki denklik ve iş arama – dil – çalışma vizelerinin hazırlığını uzman ekibimizle yapmaktayız. Niteliklerinizin uygun olduğunu ve Almanyada çalışmayı düşünüyorsanız e-posta adresimizden bize ulaşabilirsiniz. (telefonla cevap veremiyoruz, lütfen şartlarınız uygunsa e-posta ile iletişime geçin)