Almanya Nitelikli İşçi Alımı Ne Zaman Başlıyor?

Almanya Bir Milyonun Üstünde İşçi Alacak

Almanya nitelikli işçiye kapısı sonuna kadar açıyor. Merkel hükümeti hazırladığı yeni göç yasası tasarısı ile iş gücü açığının giderilmesinde önceliğin Alman ve Avrupa Birliği vatandaşlarına verilmesi şartını kaldırıyor. Tasarıya göre hemşirelik, hasta ve yaşlı bakıcıları, inşaat, metal, bilişim teknolojileri, mühendislik, iş makinası kullanıcıları, tır şoförlüğü ve ustalık gerektiren meslek grupları gibi toplam 61 branşta mesleki diploma ve belgesi olan herkes Almanya’ya gidebilecek. SON BAŞVURU TARİHİ  7 EYLÜL 2019

Almanya’ya gitmeden önce bir iş sözleşmesi imzalayan (işini Türkiye’den ayarlayanlar) vasıflı elemanlar hemen çalışmaya başlayacak. Herhangi bir iş sözleşmesi olmayanlar da Almanya’ya gidebilecekler. Bu kişiler öncelikle bulundukları ülkenin Alman temsilciliklerinde meslek diplomalarının denkliğini onaylatacaklar ve bunun dışında mesleği yapabilecek derecede Almanca biliyor olmaları istenecek (Başvuru şartları için tıklayınız). Tüm bu bilgiler resmi kurumlardan onaylatılacak. Belgeleri ve iş başvuru formları tam olan adaylara Almanya’da iş aramaları için 6 aylık vize verilecek fakat bu sürede kendilerini orada geçindirecek miktarda paralarının olması da (min. 3500 €) istenecek. İş başvuru formu profesyonelce hazırlanan adaylar bunları ilgilendikleri iş kollarında faaliyet gösteren firmalara yollayabilecekler.

Bu süreçte adayların profesyonelce hazırlanmalarının önemli olduğu göz önünde bulundurulmalı ve buna göre hareket edilmelidir. Dil şartını yerine getirmek için özel kurs veya online kurslar ile B1 seviyesinde Almanca dil yeterliliğine ulaşabilirsiniz. Mesleki belgelerinizin onaylatılması ve meslek yeterlilik denkliği alınması için uzmanlarımız sizi en doğru şekilde yönlendirecek ve meslek yeterliliğini de sağlamış olacaksınız.

https://www.puttygen.net/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir