ALMANYA FIRSAT KARTI – NİTELİKLİ GÖÇ YASASI 2023

Almanya tüm alanlardaki işgücünün gittikçe azalmasından dolayı istihdama yönelik düzenlemeler ile 1 mart 2020 den bu yana tüm dünyadan ve özellikle Türkiyeden nitelikli işgücü almaya başladı. Fakat ağır işleyen bürokrasi gerekli istihdamın sağlanmasını geciktirdi. Bu nedenle sürekli yeni düzenlemeler ile bu durumu çözme yolunda gözle görülür ilerleme sağlanıyor. Bu değişikliklerin en son yapılanı Fırsat Kart dır. Fırsat kart Amerikanın Green card’dan esinlenilmiş bir versiyonudur. 1 mart 2022’de çıkan nitelikli göç yasası ile şans kart aslında birbirinin benzeridir. Her iki düzenlemenin de kendine göre kolaylıkları bulunmaktadır. Şans kart, daha önce iş arama vizesinde istenen blokeli hesap veya sponsor gösterme şartını kaldırmıştır. Diğer önemli bir yenilik ise mesleki denkliğin Almanya’da çalışırken alınabilmesine olanak tanımaktadır.

Fırsat Kart 29 Mart 2023 de bakanlar kurulunda kabul edildi.

Fırsat Kart (Glückskarte) Almanın Şartları 2023:

    Aşağıdaki kriterleri karşılayan kişiler şans karta başvuru hakkı kazanacaklardır.

  • Üniversite diploması veya mesleki eğitimin olması
  • Mesleki denklik (Almanyadan alınmış)
  • En az 2 yıllık mesleki deneyime sahip olmak
  • Almanca bilmek veya daha önce Almanyada yaşamış olmak
  • 35 yaşın altında olmak

Puanlama sisteminde ana maddelerin alt başlıkları da bulunmaktadır. Buna göre denkliğini tamamlamış bir aday yüksek puan alabilirken denkliğini Almanyaya bırakmış bir aday en düşük puanı almakta ve vize alma şansını düşürmektedir. Profesyonel danışmanlık alarak şans kartı nasıl alabileceğinizi, eksikleriniz varsa nasıl tamamlayabileceğinizi öğrenmiş olacak ve kısa sürede Almanyada iş aramaya başlayacaksınız.

Hızlı bir şekilde fırsat kart sürecine hazırlanmak istiyorsanız ilk önce Almanca yeterlilik yapmanız gerekecektir. Süreç ile ilgili danışmanlık almak isterseniz bizimle e-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Fırsat Kart için danışmanlık hizmeti almak için kayıt dönemlerimizde ödeme ve kayıt yapmanız gerekmektedir.

Danışmanlık için kayıt dönemi 18 Eylül – 23 Ekim 2023 tarihleri arasında olacaktır. Bize e-posta ile danışmanlık talebinizi gönderip ücreti yatırdıktan sonra niteliklerinize uygun yol haritası çıkarılıp eksiklerinizi tamamlamak için gerekli tüm bilgiler verilecektir.

Sorularınızı lütfen e-mail ile bize gönderin.

Sorularınız için – info@berlindanismanlik.com

Fırsat kart için gerekli olan belgeler, diploma veya meslek belgeleri (transkript dahil), iş tecrübenizi kanıtlayan belgeler, almanca bildiğinize dair belgeler (min. B1 seviyesi ve sertifikalı)

Mesleki sertifikalar sizlerin bir mesleğe / uzmanlığa sahip olduğunuzu göstermektedir. Bu nedenle uluslararası geçerliliği olan kurum ve kuruluşlardan belge / sertifika almanız ve bunları referans mektubu, transkript ile belgelemeniz çok önemlidir.

Bu konuda destek için blog bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Empty section. Edit page to add content here.