ALMANYA FIRSAT KARTI – NİTELİKLİ GÖÇ YASASI 2024

Almanya tüm alanlardaki işgücünün gittikçe azalmasından dolayı istihdama yönelik düzenlemeler ile 1 mart 2020 den bu yana tüm dünyadan ve özellikle Türkiyeden nitelikli işgücü almaya başladı. Fakat ağır işleyen bürokrasi gerekli istihdamın sağlanmasını geciktirdi. Bu nedenle sürekli yeni düzenlemeler ile bu durumu çözme yolunda gözle görülür ilerleme sağlanıyor. Bu değişikliklerin en son yapılanı Fırsat Kart dır. Fırsat kart Amerikanın Green card’dan esinlenilmiş bir versiyonudur. 1 mart 2022’de çıkan nitelikli göç yasası ile şans kart aslında birbirinin benzeridir. Her iki düzenlemenin de kendine göre kolaylıkları bulunmaktadır.

1 Haziran 2024 tarihinden itibaren yetkili makamlarda fırsat kart (iş arama vizesi) başvuruları alınacak.

 

Fırsat Kart Nedir?

Fırsat Kart denkliği olan veya diplomaları denkliğe uygun olmayan meslek sahiplerinin Almanyada çalışmasına fırsat tanıyan bir vize türüdür.

Fırsat Kart İçin Hangi Kriterler İstenmektedir?

1- Dil yeterliliği. En az A2 düzeyinde Almanca sertifikanız varsa 1 puan, B1 düzeyinde 2 puan ve B2 düzeyinde ise 3 puan alacaksınız. C1 seviye belgeli İngilizce yeterlilik de ek olarak 1 puan getirmektedir.

2- Mesleki denklik için başvuru yapanlar ve en azından kısmi denklik alma hakkına sahip olanlara 4 puan verilecek.

3- Resmi yeterliliğiz yani mesleğiniz az bulunan meslekler kategorisinde ise 1 puan alacaksınız.

4- İş Tecrübesi: Resmi yeterliliğinizle ilgili önceki mesleki deneyiminiz için de puan alacaksınız. Son beş yıl içinde en az iki yıllık yeterlilik sonrası mesleki deneyime sahip olduğunuzu kanıtlarsanız 2 puan verilecektir. Son yedi yıl içinde en az beş yıllık mesleki deneyiminiz varsa 3 puan alacaksınız.

5- Yaş Durumu: 35 yaşından gün almamış olanlara 2 puan, 35-40 yaş arası olan başvuru sahiplerine 1 puan verilecektir.

6- Almanyada son 5 yıl içinde en az 6 ay kesintisiz (okul eğitimi, dil eğitimi alarak) kaldıysanız 1 puan alacaksınız.

7- Eşiniz veya partneriniz da sizinle birlikte gelecekse ve partnerinizin durumu da fırsat kart almaya uygunsa size de ekstra 1 puan verilecektir.

8- Almanyada geçimini sağlayacağınızı gösteren bir blokeli hesap veya Almanyadan birisinin size garantör olup garantörlük belgesi almanız gerekmektedir.

Bu kriterler ile toplamda 6 puanı tamamlayan adaylar fırsat kart alma hakkını elde edecektir. Bu kriterler içinde Almanca yeterlilik (min. A2 seviye) ve meslek denkliği en önemli kriterler olmaktadır.

Puanlama sisteminde ana maddelerin alt başlıkları da bulunmaktadır. Buna göre denkliğini tamamlamış bir aday yüksek puan alabilirken denkliğini Almanyaya bırakmış bir aday en düşük puanı almakta ve vize alma şansını düşürmektedir. Profesyonel danışmanlık alarak şans kartı nasıl alabileceğinizi, eksikleriniz varsa nasıl tamamlayabileceğinizi öğrenmiş olacak ve kısa sürede Almanyada iş aramaya başlayacaksınız.

Hızlı bir şekilde fırsat kart sürecine hazırlanmak istiyorsanız ilk önce Almanca yeterlilik yapmanız gerekecektir. Süreç ile ilgili danışmanlık almak isterseniz bizimle e-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Fırsat Kart için danışmanlık hizmeti almak için kayıt dönemlerimizde kayıt yapmanız gerekmektedir.

Danışmanlık için kayıt dönemi başlamıştır. Bize e-posta ile danışmanlık talebinizi gönderip ücreti yatırdıktan sonra niteliklerinize uygun yol haritası çıkarılıp eksiklerinizi tamamlamak için gerekli tüm bilgiler verilecektir.

Sorularınızı lütfen e-mail ile bize gönderin. Talepleriniz alındıktan sonra sizi ilgili departmanımıza yönlendireceğiz.

Sorularınız için – info@berlindanismanlik.com

Çeviri işleriniz için tercüme şirket adresimiz aşağıdadır.

Das Tercüme (Noter Onaylı Almanca yeminli Tercüme)

Web Site: https://dastercume.com/

Fırsat kart için gerekli olan belgeler, diploma veya meslek belgeleri (transkript dahil), iş tecrübenizi kanıtlayan belgeler, almanca bildiğinize dair belgeler (min. B1 seviyesi ve sertifikalı)

Mesleki sertifikalar sizlerin bir mesleğe / uzmanlığa sahip olduğunuzu göstermektedir. Bu nedenle uluslararası geçerliliği olan kurum ve kuruluşlardan belge / sertifika almanız ve bunları referans mektubu, transkript ile belgelemeniz çok önemlidir.

Bu konuda destek için blog bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Empty section. Edit page to add content here.
Şimdi bize yazın!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Net-Dil Eğitim & Danışmanlık
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bilgi almak için bize yazın.