Mavi Kart Nedir?

Mavi Kart, Avrupa Birliği dışındaki profesyonellerin (yüksek nitelikli işgücü) Almanya ve AB ülkelerinde çalışmasına imkan sağlayan bir vize türüdür. Maksimum 4 yıllık sürelerle verilmektedir ve 21.ci ayda sahibine süresiz oturum başvuru hakkı tanınmaktadır. AB ülkeleri içinde şartlar farklılık gösterebilir. Biz Almanya için şartları kısaca açıklayacağız.

Mavi Kart bir siteye veya bir şirkete kayıt olmakla alınamaz! Mavi Kart alabilmenin tek yolu AB ülkesi bir şirketten mesleğinizle ilgili iyi maaşlı bir iş sözleşmesi almaktır. Lütfen bu konuda her web sitesinde açıklanan bilgilere inanıp mağdur olmayın. Tek referansınız konsolosluk web sitesi olmalı.

Almanya Mavi Kart Genel Başvuru Şartları

  1. Üniversite diplomanız olması ve bunun Alman yüksek öğretim standartlarında denkliğinin (geçerliliğinin) olması veya bir alanda üstün yetenekli – uzman olmak (mühendisler, matematik ve fen bilim insanları, doktorlar ve alanında iyi eğitim almış yüksek öğretim mezunları)
  2. Başvuru yapacak adayların Almanya’dan bir firmadan iş teklifi almış olmaları ve iş sözleşmesi yapıp bunu konsolosluğa / yetkili kurumlara dosyası ile vermesi
  3. Kontratlarında anlaşılan maaşın Almanyadaki minimum maaş seviyesinden yüksek olması. (Yıllık 55.200 € Brüt Maaş ile başlayan bir iş sözleşmesi)
  4. İngilizce veya Almanca dil yeterliliğinin olması (Mavi kart kapsamında Almanca şartı aranmaz, İngilizce ile başvuru yapılabilir)
  5. Varsa iş tecrübenizi kanıtlamanız gerekmektedir (Adayın iş tecrübesinin olması iş bulunma hızını arttırmaktadır)

Üniversite diploması olup yüksek nitelikli (teknik, mühendislik ve sağlık alanı) profesyoneller Mavi Kart için hemen destek alıp başvuru yapabilirler. Mavi Kart kapsamındaki adaylar iş başvuru dosyaları ile 6 aylık iş arama vizesi (Altın Vize) başvuru hakkına da sahiplerdir.

Başvuru Şartları ve Maliyetler için Tıklayın

Mavi Kart sahibine ilk aşamada 4 yıllık bir oturum ve çalışma izni verir. Aday 21.ci aydan sonra ise kalıcı oturum iznine başvurabilir. Bu konularda ekibimiz size profesyonel destek vereceklerdir.

Mesleki alanınıza göre mavi kart kapsamında danışmanlık için bize mavi kart başlığı ile talebinizi ve niteliklerinizi e-posta ile yollamanız gerekmektedir.

Sağlık alanı çalışanları mesleki ünvanlarını alıp çalışabilmek için mesleki denkliklerini başvuru aşamasında başlatmış olmalıdırlar. (mesleki denklik için tıklayın)

Hızlı ve detaylı bilgi için soru ve taleplerinizi e-posta ile bize yollamanız gerekmektedir.

Almanya’da çalışmak için nitelikli kişilerin Mavi Kart başvurularında Almanya’da denklik sağlanabilecek bir diplomanız olması gerekmektedir. Bu bölüm için diploma ve eğitim seviyenizin iyi olması gerekmektedir.

Mavi Kart başvuruları için iyi bir ingilizce veya almanca biliyor olmanız gerekmektedir. Bilişim uzmanlarında ve nitelikli mühendislerde iyi bir ingilizce ile başvuru yapılabilmekte ve adaylar iş bulabilmektedirler.

Başvuru için dosyanız hazırlanırken kontrol edilecek en önemli belge banka hesap dökümleriniz olacaktır. Yurtdışına çıkacak veya iş arayacak kişinin belirli bir para birikimine ve para hareketliliğine sahip olması gerekmektedir. İşini gitmeden ayarlayamayanlar için Almanya 6 ay süreli vizenizi verecek fakat bu sürede orada kendinizi geçindirecek paranızın, gelirinizin olmasını isteyecektir. İşini gitmeden ayarlayanlar (iş sözleşmesi alanlar) için hesabınızdaki para miktarının önemi olmayacaktır.

Mesleki sertifikalar sizlerin bir mesleğe / uzmanlığa sahip olduğunuzu göstermektedir. Bu nedenle uluslararası geçerliliği olan kurum ve kuruluşlardan belge / sertifika almanız ve bunları referans mektubu, transkript ile belgelemeniz çok önemlidir. Bu konuda tüm desteği ve yönlendirmeleri size sağlamaktayız.

Bu konuda destek için blog bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Meslek sahipleri, öğrenci ve yeni mezunlar (yüksek nitelikli profesyoneller)  başvuruda bulunabilirler. 

Başvuru yapmadan önce uzmana sor bölümünden Cv’nizi, niteliklerinizi ve sorularınızı sorup nitelik kontrolü yaptırmanız gerekmektedir. Yoğunluktan ve uzman ekibimizin talebe cevap verememesinden dolayı randevusuz başvurular ile ilgilenmemiz çok zor olacaktır.

info@berlindanismanlik.com adresine Mavi Kart Başvuru başlıklı mail yollamanız halinde size dönüş yapılacaktır. 

WhatsApp