Altın Vize – İş Arama Vizesi – Yeni Göç Yasası Nitelikli İşgücü İstihdamı

Almanya 2012’den bu yana yükseköğretim görmüş nitelikli iş gücünü Mavi Kart kapsamında almaktadır. 1 Mart 2020 den itibaren meslek sahipleri de bu haklardan faydalanacaklardır. Bu kapsamda üniversite mezunu veya mesleki denkliğini yapmış meslek sahibi bir adayın 6 aylık iş arama vizesi alma hakkı (B2 seviye Almanca ve 6 aylık geçim parasını göstermesi ile) bulunmaktadır. Aday bu vize ile Almanya’da bir iş sözleşmesi yaparsa vize türü direk çalışma ve oturum iznine dönmektedir. Ayrıca aday Türkiye’den min. A2 seviye Almanca ile Almanya’dan dil okulu ön kayıt belgesi ile çıkış yapabilir. Almanya’da iş ararken Almanca kursuna gidebilir ve kısa sürede Almanca yeterliliğine kavuşabilir.

Eğer fakülte mezunu değilseniz veya mesleğiniz düzenlenmiş meslek grubu içindeyse önce mesleki denklik yaptırmanız gerekmektedir. Mesleki denklik olmadan iş arama vizesi veya çalışma vizesi alamazsınız. Mesleki denklik yaptırmak için MESLEKİ DENKLİK sayfamızı ziyaret edip süreç ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İş Arama Vizesi (Altın Vize) Başvuru Şartları

  • Adayın niteliklerini tam anlatan iş başvuru dosyasının hazırlanmış olması
  • Yüksek öğretim mezunu olmak. Diploma denklik ön kontrollerinin yapılmış olması
  • Ustalık belgesi olanların mesleki denklik işlemlerinin başlatılması (fakülte diploması olmayanlar için)
  • Dil yeterlilik belgelerinin olması (dil yeterliliği olan adaylar daha avantajlı olacaktır)
  • İş tecrübesini gösterir evrakların hazırlanması (yeni mezunlar da başvuru yapabilir)
  • Başvuru dilekçelerinin eksiksiz hazırlanması
  • Blokeli hesapta 6 aylık geçim parasının gösterilmesi (Adayın Almanya’da sponsoru varsa blokeli para göstermesi gerekmeyecektir)
  • Konaklama – ikamet belgelerinin hazırlanması
  • İş arama planı ve faaliyet dosyasının hazırlanması, Almanyada işverenlerle yapılan ön görüşmelerin kanıtları v.s.

Yeni nitelikli – göç yasasına göre iş bulma hızınızı belirleyecek en önemli etken Almanca seviyeniz ve meslek alanında bulunan işgücü açığıdır. Teknik – endüstriyel meslekler, mühendislik, bilişim, yaşlı – Hasta bakımı ve Hemşireler öncelikli tercih edilmekte ve diğer meslek alanlarına göre daha hızlı iş bulabilmektedir. Ustalık belgesi olup da özel el işçiliği alanında uzmanlaşanların da iş bulma şansı çok yüksektir.

Not: Diploması olmayan meslek lise diploma veya ustalık belgesi sahipleri meslek denkliğini online olarak veya Almanya’da ilgili meslek odasına evraklarıyla yaptıracaktır. Denklik için ekibimizle de irtibata geçebilirsiniz.

Başvurular Nasıl Olacak?

Başvurular için belirli şartlar konularak başvuracak adayların profesyonelce hazırlanmalarını duyurdular. Almanya kurallar ve kanunlar ülkesi olduğu için bu şartların kesinlikle tam olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. 

Almanya’da yanında size iş verebilecek ve garantörünüz olacak akrabalarınız da size kapı açacaktır. İş başvuru dosyanız buna göre düzenlenebilir ve iş sözleşmeniz varsa istisnalardan da faydalanarak hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Başvuru döneminde sizin için kariyer uzmanlarımız sizin hata yapmamanızı, zaman kaybetmemenizi ve açılan kontenjanlardan yararlanmanızı sağlayacaktır.

Hizmet Detayları İçin Tıklayın

2019 – 2020 Almanya iş başvurularınızı yaparken size lazım olacak diploma veya mesleki yeterlilik sertifikalarınızın hazır olması gerekmektedir. Diploma ve sertifikalarınız mutlaka referans mektuplu, transkriptli ve yeminli tercümanda çevrilmiş olmalıdır. Mesleki yeterlilik sertifikalarınız (3308 nolu kanuna göre verilen ustalık belgesi) için uzmanlarımız bu konuda size ayrıca danışmanlık desteği verecekler ve gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

Almanya işçi alımlarında ilk olarak belirli bir dil seviyesinde olmanızı şart koşmaktadır. Birçok sektör için başlangıçta A1-B2 (orta düzey) yeterli olurken bazı meslek dallarında daha iyi bir seviyede olmanız istenecektir. Başvurularda en az A1-B2 seviyesinde bir sertifikaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu sertifikanızı hangi yetkili kurumlardan alacağınızı danışmanlarımız sizlere bildirecektir. Her kursun sertifikası Almanya tarafından kabul edilmemektedir. Kursu herhangi bir kurumdan veya özel öğretmenden alabilirsiniz. Sertifika için Almanyanın şart koştuğu kurumlarda sınava girip (sınav ücreti ödeyerek) belgenizi almanız yeterli olacaktır.

Başvuru için dosyanız hazırlanırken kontrol edilecek en önemli belge banka hesap dökümleriniz olacaktır. Yurtdışına çıkacak veya iş arayacak kişinin belirli bir para birikimine ve para hareketliliğine sahip olması gerekmektedir. İşini gitmeden ayarlayamayanlar için Almanya 6 ay süreli vizenizi verecek fakat bu sürede orada kendinizi geçindirecek paranızın (ort. 5200 €) blokeli şekilde olmasını isteyecektir. İşini gitmeden ayarlayanlar ve Almanyada kendisine garantör olacak akrabası olanlar için hesabınızdaki para miktarının önemi olmayacaktır.

Mesleki sertifikalar sizlerin bir mesleğe / uzmanlığa sahip olduğunuzu göstermektedir. Bu nedenle uluslararası geçerliliği olan kurum ve kuruluşlardan belge / sertifika almanız ve bunları referans mektubu, transkript ile belgelemeniz çok önemlidir. Bu konuda tüm desteği ve yönlendirmeleri partner firmalarımız aracılığı ile size sağlamaktayız.

Bu konuda destek için blog bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Danışmanlık hizmeti almak ve kayıt olmak için lütfen  Başvuru ve Ödeme sayfamızı ziyaret edin. Sayfa için buraya tıklayın

Empty section. Edit page to add content here.