Fırsat kart nitelikli, meslek sahibi ve almanca bilen adayların başvuru yapabileceği bir çalışma vize türüdür. Kriterler için fırsat kart sayfamızı buradan ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Berlin Danışmanlık olarak biz iki farklı ekiple Almanya ve Türkiye merkezli olarak hizmet vermekteyiz. Çalışma ve iş arama vizeleri bölümü ve nitelikli işgücü yasası işlemlerine Türkiye ofisimiz bakmaktadır. Türkiye ofisimizde de anadili Almanca olan Almanyadan mezun avukat ve kariyer uzmanları görev almaktadır. Almanyada çalışma ve vize alanında sorunsuz hizmet alacağınız profesyonel uzmanlarımız her adaya özel danışmanlık hizmeti vermektedir.

Başvuru için bir meslek veya yükseköğretim diplomasına, mesleki denkliğe, iyi seviyede almanca yeterliliğine, iş tecrübesine sahip olunması gerekiyor.

Çalışma ve iş arama vizeleri ile ilgili detaylara web sitemizde yer verilmiştir.

Detaylı ve hızlı bilgiyi e-posta yoluyla alabilirsiniz. Bu şekilde size biraz gecikmeli de olsa mutlaka cevap verilecektir.

E-posta: info@berlindanismanlik.com

Nitelikleri (web sitemizde açıklandığı şekilde) başvuruya uygun olmayan adaylarıın e-postalarına cevap verilmemektedir. Niteliklerinizin uygun olduğunu düşünüyorsanız ve yükseköğretim diplomasına sahipseniz bize e-mail ile cv ve niteliklerinizi yollayabilirsiniz. Bu durumda bize aşağıda yer alan e-posta adresimize mail atarak ulaşabilir ve cevap alabilirsiniz. Size yolladığımız e-postalar bazen sizin mail kutunuzun gereksiz – spam bölümüne düşmektedir. Lütfen bu alanları da kontrol ediniz.

E-posta Adresimiz: info@berlindanismanlik.com

İş başvuru dosyanız hazırlanırken mesleki denklik dosyanız da hazırlanmalı ve ilgili meslek odasına denklik başvurunuzu başlatmış olmalısınız. Mesleki denklik işlemleri (eğer işvereniniz henüz yoksa) 4-6 ay gibi zaman almaktadır.

Evet. Yeni çıkarılan kanunla diploma şartı kaldırıldı fakat başvuru için bir mesleğinizin olması ve bu mesleğinizi yetkili kurumlardan belgelemeniz istenmektedir. Mesleki belgenizin olması (3308 nolu kanuna göre verilen ustalık veya kalfalık belgesi) istenen en önemli şartlardan biridir. Meslek sahipleri başvuru öncesinde mesleki denkliklerini Almanya meslek odalarından yaptırmak zorundadır.

Meslek lisesi diploması veya ustalık belgesi olanlar meslek belgelerinin almanyada ilgili meslek odasından denkliğini yaptırmak zorundadırlar. Denklik belgesi olmayanların vize başvuruları reddedilmektedir. Denklik için şartları uygun olanlar denklik dosyalarının hazırlanmasıyla ilgili meslek komisyonuna başvuru hakkı kazanırlar.

Almanca Dil Şartı: Mesleki denklik yapılırken birçok ustalık – teknik bölümde a2-b1 arası almanca yeterlilik istenirken, sağlık alanı çalışanları için min. B2 seviye almanca sertifika istenmektedir.

İş Tecrübesi: Adayların az da olsa bölümleri üzerine mesleki iş tecrübelerinin (staj ve çalışma gibi) yapmış olmaları gerekmektedir.

Mesleki Denklik İçin Hangi Diploma ve Sertifikaların Denkliği Yapılabilir?

1- Ustalık – Kalfalık Belgeleri olanların min. 3 yıl meslek okuluna gitmiş ve ders görmüş olması gerekmektedir.

2- Meslek lisesi mezunları

3- Önlisans Mezunları

4- Fakülte mezunları

5- Sağlık alanı çalışanları (doktorlar dışındaki tüm sağlık çalışanları vize öncesi mesleki denklik sonuçlarını almış olmaları gerekmektedir)

Meslek sahibi olup da resmi bir belgesi olmayanların nasıl belgelerini alabilecekleri konusunda uzmanlarımız (danışmanlık hizmeti kapsamında) bilgilendirme ve gerekli yerlere yönlendirme yapmaktadır.

Mesleği olmayanlar ilgi duydukları bir alanda Almanyada (Ausbildung) meslek eğitimi alabilirler. Meslek eğitimleri ortalama 3 yıl sürmektedir ve eğitime başlarken adayın B2 seviye Almanca yeterliliğinin olması gerekmektedir.

Yeni nitelikli göç yasası kapsamında belirlenen meslek listesi yeni düzenlemeler ile genişletilmiş ve hemen hemen tüm mesleklere başvuru hakkı verilmiştir.

Almanya iş arama vizesi kapsamında (eğer almanyada dil kursu alınmayacaksa) B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Bu dil seviyeleri mesleklere göre değişecektir. Almanca bilmeyenler bir kursa kayıt olup düzenli çalışma ile B2 seviyesine gelebilirler ve böylece başvuru hakkı kazanmış olurlar. Kursu bitirdikten sonra sadece Goethe Enstitu merkezlerinde (istanbul – ankara – izmir) sınava girip sertifikanızı alabilirsiniz.

Vize ve denklik aşamalarında ilgili makamlar sizden ösd – goethe enstitü merkezlerinden sertifikalı almanca yeterlilik isteyecektir. Anlaşmalı online almanca kurs merkezlerimiz için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Almanca öğrenebileceğiniz ilk adım linki aşağıdadır.

https://learngerman.dw.com/en/overview

Alman firmaları iş başvuru sürecinizde ilk önce CV’nizi görmek isteyeceklerdir. Almanya iş başvurularında CV’nizin profesyonel olmasını ister yoksa dikkate bile almazlar. CV’ler Almanya standartlarına göre hazırlanmalı ve içinde hiçbir bilginin eksik olmaması gerekmektedir. Bu konuda uzmanlarımız size gerekli desteği verecekler ve CV’niz bu doğrultuda hazırlanacaktır.

Temel iş başvuru dosyası ve diğer belgelerinizin çevirilerinin yeminli tercüman tarafından yapılması gerekmektedir. İş başvuru ve öz geçmiş dosyanız tarafımızdan hazırlanıp yeminli tercüman ile çevrilir. Sizde bulunan diploma, sertifika ve belgelerinizi siz yeminli tercümanda çevirtirsiniz ve valilikten resmi apostil yaptırırsınız.

Evrak listesi standart evrak ve belgeler dışında kişiye özel belgelerin de hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda uzmanlarımız sizlere yardımcı olacaklardır. Dosyanızda evraklarınızın tam ve eksiksiz olması başvuru sürecinizi daha hızlı başlatır.

Biz sizleri sürece en iyi ve hızlı bir şekilde hazırlayıp hızlı sonuç almanız için çalışmaktayız. İş başvuru dosyanız hazırlanırken ilgili firma ve yetkili kurumlarına sizin adınıza başvuru yapmakta ve sizin adınıza iletişime geçmekteyiz. Bunun için 4 kişilik uzman ekip sizin için eyalet istihdam ofisleri temsilcileri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır.

Evet. Almanya 2018 Aralık ayında bu kanunu meclise sunup onayladığını belirterek 1 mart 2020 tarihleri arasında yürürlüğe girdiğini ve bu kanun kapsamında başvuru yapacak adayların başvuru için iyi hazırlanmalarını belirtti. Profesyonel olarak hazırlık yaparak başvurularını yapan tüm nitelikli adaylar değerlendirme kapsamına girecek.

Göç Yasası taslağı orjinal metin: İncelemek için buraya tıklayın

Almanya Meclis Yönergesi: http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/19/082/1908285.pdf

Detaylı ve Daha Fazla Bilgi İçin


WhatsApp