28 Haziran itibari ile İDATA ve Alman dış temsilcilikleri beklenen açıklamayı kamuoyuna duyurdu.

Pandemi nedeniyle askıya alınan turistik, ticari, çalışma, iş arama, dil okulu vizesi gibi vize türleri Temmuz ayından itibaren başvuru yapacak adayların nitelikleri ve hazırlıkları doğrultusunda tekrar verilmeye başlanacak. devamı

Başvuru için bir yükseköğretim diplomasına, iyi seviyede ingilizce veya almanca yeterliliğine, iş tecrübesine sahip olunması gerekiyor.

Diploması olmayan meslek sahipleri de vizeye başvurmadan mesleki belgelerinin almanyada denkliğini yaptırmaları ve en az B2 seviye almanca sertifika sahibi olmaları suretiyle iş arama vizesi alabilecektir.

İşçi alımı sürecine hazırlanmak için bir an önce şartları (bu sayfadan kontrol edebilirsiniz) tam olarak öğrenip Alman hükümetinin işçi adaylarından talep ettiği yeterlilikleri yerine getirmeniz gerekiyor. Sizler için hazırladığımız başvuru / hazırlık planı sizi bu sürece adım adım hazırlayacaktır. Dosyanızı hazırlamanız ortalama 2-3 ay sürecektir. Vakit kaybetmeden kaydolup hazırlıklarınızı tamamlamanız iyi olacaktır. Almanya tüm dünyadan işgücü alacağı için belirli bir sayıdan sonra yasa kapsamında işçi alımını durduracaktır.

Detaylı ve hızlı bilgiyi e-posta yoluyla alabilirsiniz. Bu şekilde size biraz gecikmeli de olsa mutlaka cevap verilecektir.

E-posta: info@berlindanismanlik.com

Nitelikleri (web sitemizde açıklandığı şekilde) başvuruya uygun olmayan adaylarıın e-postalarına cevap verilmemektedir. Niteliklerinizin uygun olduğunu düşünüyorsanız ve yükseköğretim diplomasına sahipseniz bize e-mail ile cv ve niteliklerinizi yollayabilirsiniz. Bu durumda bize aşağıda yer alan e-posta adresimize mail atarak ulaşabilir ve cevap alabilirsiniz. Size yolladığımız e-postalar bazen sizin mail kutunuzun gereksiz – spam bölümüne düşmektedir. Lütfen bu alanları da kontrol ediniz.

E-posta Adresimiz: info@berlindanismanlik.com

Evet. Biz hizmetimizde dosyanıza Anabin adlı denklik portalından üniversite denklik tanınırlık belgenizi biz dosyanıza ekliyoruz ve iş arama vizesi işlemleriniz için geçerli oluyor fakat Almanya’ya geldiğinizde asıl diploma – meslek denkliği yapmanız gerekecek. Bunu Türkiyeden de online yapabilir ve denkliğinizi tamamlamış olursunuz. Aşağıda size faydalı olacak bir video yayınlamak istiyoruz. Böylece denkliğinizi kendiniz online yapabileceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=18OBJscyD4Y

Evet. Yeni çıkarılan kanunla diploma şartı kaldırıldı fakat başvuru için bir mesleğinizin olması ve bu mesleğinizi yetkili kurumlardan belgelemeniz istenmektedir. Mesleki belgenizin olması (3308 nolu kanuna göre verilen ustalık veya kalfalık belgesi) istenen en önemli şartlardan biridir. Meslek sahipleri başvuru öncesinde mesleki denkliklerini Almanya meslek odalarından yaptırmak zorundadır.

Meslek lisesi diploması veya ustalık belgesi olanlar meslek belgelerinin almanyada ilgili meslek odasından denkliğini yaptırmak zorundadırlar. Denklik belgesi olmayanların vize başvuruları reddedilebilir. Mesleki denklik işlemini online olarak aşağıda vereceğimiz linkten ilgili odayı arayarak yaptırabilirsiniz. Denklik işleminde oda ile görüşmeler almanca veya ingilizce yapılmaktadır. Almanyada tanıdığı olanlar aşağıda yazacağımız belgeleri yollayarak tanıdıklarının kendi adlarına yapmalarını isteyebilirler.

Denklik için gerekli evraklar:

Meslek belgesi (yeminli tercümesi ile)

Mesleğe ait iş tecrübesinin kanıtı (SSK dökümü ve bunun tercümesi)

Mesleğe ait çalışılan yerlerden alınacak referans mektupları (imza ve kaşeli olarak tercümeli)

Belgeleri yollayacağınız tanıdığınıza adınıza işlem yapabilmesi için vereceğiniz vekaletname (çeviri ve apostil yapılarak)

Bu belgeleri almanyada bulunan tanıdıklarınıza yolladığınızda sizinle ilgili meslek odasına adınıza başvuru yaparak denklik işlemlerinizi başlatabilirler (denklik harçları ortalama 200 € dan başlamaktadır)

Denkliğinizi online olarak yapmak isterseniz site linki aşağıdadır,

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/index.php

Meslek sahibi olup da resmi bir belgesi olmayanların nasıl belgelerini alabilecekleri konusunda uzmanlarımız (danışmanlık hizmeti kapsamında) bilgilendirme ve gerekli yerlere yönlendirme yapmaktadır.

Mesleği olmayanlar ilgi duydukları bir alanda bir kurs veya eğitim alabilirler. Fakat iş arama vizesi ve başvuru sırasında sizden mesleğinizle ilgili iş tecrübesi de istenecektir. Bu da sizin başvuru sürecinizi uzatacaktır. Bu süreyi kısaltmak için alternatif yol ise Almanya’da bir tanıdığınız varsa ve sizi kendi yanında işe alacağını belirtebilir ve süreciniz hızlanabilir. Uzmanlarımız bu konuda yatkın olduğunuz alanlarda kurs / sertifika almanız için sizi doğru yerlere yönlendireceklerdir.

Yeni göç yasası kapsamında belirlenen meslek listesi yeni düzenlemeler ile genişletilmiş ve hemen hemen tüm mesleklere başvuru hakkı verilmiştir. Düzenleme öncesi beyaz liste (white list) linkini incelemek için buraya tıklayın.

Almanya işçi vizesi kapsamında kesinlikle B1-B2 seviyesinde Almanca bilmenizi istemektedir. Bu dil seviyeleri mesleklere göre değişecektir. Almanca bilmeyenler bir kursa kayıt olup düzenli çalışma ile B1 seviyesine gelebilirler ve böylece başvuru hakkı kazanmış olurlar. Kursu bitirdikten sonra sadece Goethe Enstitu merkezlerinde (istanbul – ankara – izmir) sınava girip sertifikanızı alabilirsiniz. Başka sertifikalar kabul edilmemektedir.

Vize ve denklik aşamalarında ilgili makamlar sizden ösd – goethe enstitü merkezlerinden sertifikalı almanca yeterlilik isteyecektir. Anlaşmalı online almanca kurs merkezlerimiz için bize e-posta ile ulaşabilirsiniz.

Almanca öğrenebileceğiniz ilk adım linki aşağıdadır.

https://learngerman.dw.com/en/overview

Alman firmaları iş başvuru sürecinizde ilk önce CV’nizi görmek isteyeceklerdir. Almanya iş başvurularında CV’nizin profesyonel olmasını ister yoksa dikkate bile almazlar. CV’ler Almanya standartlarına göre hazırlanmalı ve içinde hiçbir bilginin eksik olmaması gerekmektedir. Bu konuda uzmanlarımız size gerekli desteği verecekler ve CV’niz bu doğrultuda hazırlanacaktır.

Temel iş başvuru dosyası ve diğer belgelerinizin çevirilerinin yeminli tercüman tarafından yapılması gerekmektedir. İş başvuru ve öz geçmiş dosyanız tarafımızdan hazırlanıp yeminli tercüman ile çevrilir. Sizde bulunan diploma, sertifika ve belgelerinizi siz yeminli tercümanda çevirtirsiniz ve valilikten resmi apostil yaptırırsınız.

Evrak listesi standart evrak ve belgeler dışında kişiye özel belgelerin de hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda uzmanlarımız sizlere yardımcı olacaklardır. Dosyanızda evraklarınızın tam ve eksiksiz olması başvuru sürecinizi daha hızlı başlatır.

Biz sizleri sürece en iyi ve hızlı bir şekilde hazırlayıp hızlı sonuç almanız için çalışmaktayız. İş başvuru dosyanız hazırlanırken ilgili firma ve yetkili kurumlarına sizin adınıza başvuru yapmakta ve sizin adınıza iletişime geçmekteyiz. Bunun için 4 kişilik uzman ekip sizin için eyalet istihdam ofisleri temsilcileri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır.

Evet. Almanya 2018 Aralık ayında bu kanunu meclise sunup onayladığını belirterek 1 Ocak – 1 mart 2020 tarihleri arasında yürürlüğe gireceğini ve bu kanun kapsamında başvuru yapacak adayların başvuru için iyi hazırlanmalarını belirtti. Profesyonel olarak hazırlık yaparak başvurularını yapan tüm nitelikli adaylar değerlendirme kapsamına girecek.

Göç Yasası taslağı orjinal metin: İncelemek için buraya tıklayın

Almanya Meclis Yönergesi: http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/19/082/1908285.pdf


WhatsApp