Almanya’da çalışabilmenin ilk şartlarından biri mesleki denklik (diploma – meslek tanımadır)

Almanya’da Mesleki Denklik

Almanya’ya göç edecek meslek ve yükseköğretim mezunu adayların iş piyasasına katılabilmesi ve işveren firmaların da bu adayları çalıştırabilmesi için mesleki denkliğin önemi büyüktür. Çünkü işveren firma sizin mesleğinizi, yetkinliğinizi bu denklikle anlayabilir ve sizi mesleğiniz doğrultusunda çalıştırabilir. Almanya meslekleri bu noktada ikiye ayırmıştır. Düzenlenmiş ve düzenlenmemiş meslekler olarak iki gruba ayrılan meslek dallarına göre mesleki denklik yaptırılması zorunluluğu getirilmiştir.

Düzenlenmiş mesleklere örnek olarak doktorluk, hemşirelik, tıbbi asistanlar, sağlık çalışanları, imza yetkisi kullanabilecek mühendislik dallarının tamamı (bir mühendis denklik yaptırmadan da iş başvurusu yapabilir ve bir şirkette çalışabilir ama Türkiyedeki gibi bir mühendis ünvanı alamaz. Bunun için mesleki denkliği yaptırmalıdır.)

Düzenlemeye tabi olmayan (fakülte mezunları için) meslek dallarında ise mesleki denklik yaptırılması gerekmez. Bu gruba giren diploma sahibi adaylar direk iş başvuru dosyalarını hazırlatıp, iş arama veya çalışma vizesi alabilirler. Bakınız > Altın Vize (iş arama vizesi)

Mesleki denklik yaptırma süreci ortalama 6 ay ile 9 ay arasında süren bir işlemdir ve ilgili meslek odası kurumu denklik işleminin sonuçlanması için bir ücret alır. Bu ücretler dışında denklik işleminizi bizim aracılığımız ile yaptırmak isterseniz danışmanlık hizmet bedeli de ödemeniz gerekecek ve sağlam bir şekilde denklik işlemlerinizi yapmış olacaksınız. Uzmanlarımız denklik işlemleriniz için denklik dosyanızı en iyi şekilde hazırlamakta, başvurunuzu adınıza yapmakta ve işlem durumunu takip etmektedir. Eğer sizde Almanya’da çalışmanın ön şartı olan denklik işlemlerinizi bizimle yapmak isterseniz hizmet talep edebilirsiniz.

Denklik hizmet bedeli ödendikten sonra size gerekli evrak listesi yollanacak ve düzenlemeleri uzmanlarımız yapacaktır.

E-mail adresimiz:  info@berlindanismanlik.com

Mesleki denklik için denklik dosyanızın hazırlanması ve bu doğrultuda ilgili meslek odası kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir. Uzmanlarımız size bu konuda yardımcı olacaklardır.

Almanyada mesleki denklik yaptırabilmeniz için ilgili meslek odaları sizden bir ücret talep etmektedirler. Ayrıca danışmanlık hizmet ücretini de işlem başında vermeniz gerekecektir.

Mesleki sertifikalar sizlerin bir mesleğe / uzmanlığa sahip olduğunuzu göstermektedir. Bu nedenle uluslararası geçerliliği olan kurum ve kuruluşlardan belge / sertifika almanız ve bunları referans mektubu, transkript ile belgelemeniz çok önemlidir.

Bu konuda destek için blog bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Empty section. Edit page to add content here.