Almanya Yeni Göç Yasası – 1 Ocak 2020

Almanya son yıllarda yaşadığı iş gücü eksikliği yüzünden ciddi zarar etmekte ve bunu çözmek için birkaç yıldır çalışmalar yapmaktaydı. En sonunda AB dışından da işçi alabilmesine olanak sağlayan yeni göç yasasını meclisten geçirdi. Fakat yeni yasa da beraberinde birçok tartışma ile geldi. Yeni yasaya göre istenen temel şartlar şu şekilde:

1 OCAK 2020 İŞ ARAMA VİZESİ – İŞ BAŞVURULARI İÇİN ŞİMDİ HAZIRLANIN

Yeni Göç Yasasına Göre Başvuracak Adaydan İstenen Azami Şartlar;

  • Adayın bir mesleğinin olması,
  • Adayın meslek diploma veya sertifikasının olması (ustalık belgesi v.s.)
  • Adayın B1 seviyesinde Almanca (goethe enstituden alınmış) sertifikasının olması
  • Adayın iş tecrübesinin olması (ssk iş dökümü)
  • Aday iş arama vizesi alabilmek için hesabında 6 ay boyunca geçinebileceği (4300 – 5100 € arasında) bir miktar parayı blokeli olarak hesabında göstermesi istenecek

    https://www.puttygen.net/

    ,

Bu şartları yerine getiren tüm adaylara iş arama vizesi verilecek fakat pratikte bir adayın hızlı bir şekilde B1 seviye almanca yapabilmesi ve bunu sertifikalandırması çok kolay görünmüyor. Bizdeki genel kanı yetkililerin meslek gruplarına göre dil seviyesi belirlemesi yönünde. Yani fabrikada çalışacak bir usta, işçi için A2 sertifika yeterken daha üst düzeylerde çalışacak adaylardan B1 ve üstü seviye istenebilecektir. Yine Almanyada bir garantörü veya akrabası olan bir aday hesabında o kadar para göstermeden de iş arama vizesi alabilecektir.

6 Aylık İş arama vizesi konusu adaylar tarafından yanlış algılanmaktadır. Vizeyi alınca hemen Almanyaya gelip iş bulunabileceği algısı çok doğru değildir. Aday gelmeden evvel başvuracağı firmaları belirlemeli ve tüm hazırlıklarını çıkartacağı bu listeye göre yapmalı ve başvurularını Almanya’ya geldikten sonra Almanya’da kaldığı ikamet adresi üzerinden yapması da artı bir avantaj sağlayacaktır. Adayın ikametini almanya olarak gören işveren hemen görüşme talebine yanıt verip aday iş bulma sürecini bu şekilde hızlandırabilecektir.

Şirket Yoluyla Almanya

Berlin Danışmanlık olarak bizler, adayın tüm bu sürecinde yanında olup temsilcisi olarak tüm aşamalarda en doğru şekilde yönlendirip iş bulmasını sağlamaktayız. Eğer iş başvuru yoluyla Almanya’ya gidemeyecek durumda olup da mesleği olan adaylar için de önerimiz yatırımcı olmalarıdır. Almanya yabancı yatırımcılara kapısını açmaktadır. Şirket kurulumlarınız için iş planınız özenle hazırlanır ve adayın oturum sürecine katkı yapacak tüm gereksinimler şirket için kullanılır.

Almanya’da yaşam ve çalışma için planlarınız varsa mutlaka bizimle iletişime geçin ve sıranızı alın.

Berlin Danışmanlık Ekibi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir