Fakülte Mezunu Hemşirelere İş Garantisi!

1 mart 2020’de çıkan nitelikli işgücü yasası ve salgından dolayı Almanya nitelikli işgücü alımında önceliği sağlık çalışanlarına ve özellikle hemşirelere vermeye başladı. 2021 yılında ortalama 250 bin hemşire istihdam etmeyi planlayan alman sağlık komisyonu fakülte mezunu olan ve orta seviye almanca yeterliliği olan hemşirelerin istihdamı için kolları sıvadı. Bu kapsamda birçok istihdam kurumuna da teşvikler sağlayarak nitelikli hemşirelerin hemen istihdamı için prosedürleri belirledi.

Hemşirelerden İstenen Şartlar Nelerdir?

Hemşireler için istenen şartlar (şimdilik) fakülte mezunu olması ve orta seviye B2 almanca yeterlilik sınavını vermiş olmasını içeriyor. Bu şartları sağlayan hemşireler anlaşmalı kurumlar aracılığı ile iş sözleşmesini yapıp dil eğitimini tamamladıktan sonra uçaktan karşılama

, 3 aylık konaklama (yeni çalışacak birisi hemen evini tutamayacağı için) gibi ek hizmetlerden de yararlanıp iş başı yapabilecek. Dil kursunu da online olarak anlaşmalı kurumlardan alacak adaylara birçok danışmanlık desteği de sunulacak ve dil eğitimlerini indirimli bir şekilde almaları sağlanacak.
Adaylar işveren ile sözleşmelerini yaptıktan sonra iki yıl işverene bağlı çalışma koşulu ile almanyada kendi alanlarında işe yerleştirilerek çalışmaya başlayacaklardır. İşveren de adayın indirimli kurs almasından, mesleki denklik işlemleri ve konaklamasına kadar gereken desteği verecektir. Adaylar tüm süreci işveren kontrolünde yürütecek aylık olarak dil seviyeleri de işveren tarafından kontrol edilecek ve gelişimi desteklenecektir.

1- Fakülte hemşirelik mezunu veya son sınıfta olmak

2- İşveren sözleşmesi ile sürece başlamak

3- Anlaşmalı dil okullarımıza (indirimli) devam edip B2 seviye Goethe Enstitü veya ÖSD sınavına girerek sertifika almak

 

İlerleyen dönemde pandeminin de etkisini azaltması ile diğer sağlık meslek gruplarında da bu çalışmalar yapılacaktır.

Detaylı bilgi için bize niteliklerinizi ve talebinizi mail ile yazabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.
E-posta adresimiz: info@berlindanismanlik.com

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.